Lena Heegaard Vægmalerier

Lena
Heegaard
Kunstform:
Maleri, Vægmalerier
LenaH.dk Vægmalerier
Tulstrup Have 14
3400
Hillerød

KUNSTRUNDEN 2025: Åbne Døre i mit atelier i Tulstrup.
Lena Heegaard, f. 1969, er autodidakt vægmaleri-kunstner og har siden 2005 levet af at male vægmalerier for hospitaler, skoler, institutioner m.m. Jeg har bl.a malet til børneafdelinger på en lang række hospitaler samt malet adskillige døre og vægge på plejecentre.
Lokalt i Hillerød har jeg bl.a. malet to store gavmalerier i Helsingørsgade og vægmalerier flere andre steder.

Jeg maler direkte på vægge, døre, af og til på møbler og også på lærreder. 
Mine motiver er oftest naturalistiske med et naivistisk snit; masser af genkendelige dyr, fugle, figurer, blomster osv. Derudover indgår der ofte elementer af samhørighed, forbundethed og nærvær. Og hvor det passer ind et drys varm humor.
På vægmalerierne er en lille mariehøne altid med - og ofte en sovende troldesten. (Det er der en historie om - jeg fortæller den gerne!) 

Velkommen til - besøg mit atelier under Åbne Døre eller efter aftale.

 

CV

Lena
Heegaard

Jeg er kunstnerisk autodidakt og har haft den store ære at udføre mere end 150 vægmalerier i mere end 30 danske kommuner samt en del i Norge og i England.

På min hjemmeside ses en lang række af udsmykningsopgaver:

https://www.lenah.dk/om/

Se også gerne facebook (søg på vægmalerier) og/eller Instagram: #lenah.dk hvor jeg løbende lægger nye projekter op. Følg gerne med!